Stránky, body, vteřiny
31.5.2024

Stránky, body, vteřiny

Červen se ve školní knihovně nese ve znamení sportu. A také si připomeneme jedno významné výročí.

Před pár dny skončilo hokejové mistrovství světa, které hostila Česká republika, v polovině června jej vystřídá fotbalové mistrovství Evropy, které se tentokrát bude konat u našich sousedů v Německu, a v létě se fanoušci z celého světa mohou těšit na největší sportovní událost: letní olympijské hry v Paříži. Sport je nyní zkrátka všudypřítomný a zdá se, že před ním neutečou ani ti, kterým jinak mnoho neříká. Proto jsme se rozhodli za téma měsíce června zvolit právě sport.

I když se to na první pohled nezdá, literatura se sportem jen hemží. V celé řadě knih se hrdinové věnují některé známé či méně známé disciplíně, a to jak dobrovolně a s vášní, tak i proti své vůli, na přání rodičů. A když sami nesportují, tak alespoň fandí a chodí na zápasy. Když se k tomu přidají ještě knížky o životech slavných sportovců nebo o některém ze sportů obecně, máme před sebou značné množství sportovně orientované četby. A právě z takovýchto knížek jsme vybírali červnové tipy pro naše čtenáře a čtenářky.

V červnu se také na naší nástěnce poprvé objeví nová nepravidelná rubrika „výročí měsíce“. První osobností, kterou takto dětem připomeneme, resp. představíme, je Franz Kafka, od jehož smrti uplyne 3. června přesně sto let. Kdo by měl zájem poznat Kafku a jeho dobu bez mýtů a klišé, může si v knihovně půjčit titul Franz Kafka: Člověk své i naší doby od Radka Malého s krásnými ilustracemi Renáty Fučíkové.

Autor: Tereza Zapotilová