4. třídní den (7. C) – Návštěva Národního pedagogického muzea J. A. Komenského
6.2.2024

4. třídní den (7. C) – Návštěva Národního pedagogického muzea J. A. Komenského

V den rozdávání vysvědčení se třída vypravila do Národního pedagogického muzea na edukační program s názvem Cesta kolem světa za 45 minut. Pro řadu žáků bylo objevem samotné muzeum, o němž ne každý věděl. Program trval něco málo přes 90 minut a každá minuta stála skutečně za to!

 

 

Celým dopolednem nás provázela velice milá lektorka Dana Terragni, která nejprve žáky krátce provedla jednotlivými částmi expozice zaměřené na výuku zeměpisu přibližně od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Při procházení výstavy poukazovala na zajímavé předměty, jež byly k výuce zeměpisného učiva v minulosti používány. Zvláštní pozornost u žáků vzbudila například vycpaná zvířata z nejzazších koutů naší země nebo výukové plakáty porovnávající délku světových i domácích řek, či hor. 

Po svižném a zajímavém úvodu do tématu se žáci rozdělili do trojic, jejich úkolem bylo prozkoumávat samostatně všechna zákoutí výstavy a plnit při tom úkoly z pracovního listu. Týmy objevovaly, porovnávaly, usuzovaly, představovaly si, ochutnávaly...

Všichni jsme byli zcela pohlceni úkoly, zvídavě se pouštěli do jejich řešení a ještě si užili legraci u společného plnění aktivit. Důkazem budiž to, že jsem nedokázala udělat jedinou fotografii – natolik jsem se společně s žáky ponořila do činností. 

Fotografie však nejsou třeba, vyrazte do muzea! https://www.npmk.cz/muzeum/expozice-vystavy/kratkodobe-vystavy

Dozvíte se, co je tellurium, kam všude cestoval pedagog Josef Kořenský a do čeho oblékal své žáky po návratu ze svých cest, kdo proslul jako lovec ptakopysků nebo co se vyrábí z cukrové třtiny a kde je její původ.

Autor: Kateřina Urbanová

Naše škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze taková cookies, která jsou nezbytně nutná pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, a u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies). Pravidla cookies