Jak probíhá půjčování knih

Jak probíhá půjčování knih

Důležité informace a praktické tipy z oblasti půjčování a rezervace knih ze školní knihovny.

Přijít do knihovny a půjčit si knihu může každý žák školy – není třeba se v knihovně registrovat, protože díky tomu, že knihovna nyní funguje přes Bakaláře, jsou automaticky v evidenci čtenářů všichni naši žáci.

Knihy je možné si vybírat dvěma způsoby. Ten první je klasický – přijít do knihovny a porozhlédnout se tu, případně se poradit. Druhou možností pak je podívat se do modulu Knihovna v Bakalářích a listovat seznamem všech knih, který po rozkliknutí obsahuje také jejich stručnou anotaci. Pak už si knihu stačí jen vypůjčit (všechny výpůjčky včetně termínu vrácení jsou také viditelné v Bakalářích).

Najednou je možné mít vypůjčené max. 4 tituly. Pokud si chce čtenář z knihovny odnést další knihu, musí nejprve nějakou jinou vrátit. Výpůjční doba je jeden měsíc. Lze ji prodloužit, avšak jenom tak, že žák přijde s knihou do knihovny a půjčí si ji znovu. Výpůjční dobu pak není možné prodloužit, pokud má na knihu rezervaci jiný čtenář.

Rezervace jsou praktické právě v případech, kdy má požadovanou knihu půjčenou někdo jiný. Samotná rezervace je jednoduchá a probíhá taktéž v Bakalářích. Jakmile bude požadovaný titul dostupný, dostane čtenář informaci, že už si pro něj může přijít.

V příloze tohoto článku naleznete podrobný návod, který Vás krok za krokem provede využíváním služeb školní knihovny přes Bakaláře.

Autor: Tereza Zapotilová