Poklady z archivu

Poklady z archivu

Knihovna je místem, kde vedle sebe najdete jak nejnovější tituly, tak ty, které vyšly už před mnoha lety a mají toho hodně za sebou. Nejinak je tomu i v naší školní knihovně. Aby se však tyto starší svazky nepletly našim čtenářům při výběru, rozhodli jsme se je zařadit do archivu. Zajímá Vás, co v něm najdete? Pak je tento článek právě pro Vás.

Naše školní knihovna disponuje množstvím knih, které již patří do pomyslného knižního důchodu. Jedná se o knihy, které již dosloužily kvůli svému špatnému stavu, nebo o takové tituly, které nejsou vhodné pro dnešní čtenáře kvůli svému ideologickému podtextu, který se hodil do doby před rokem 1989. Protože by však byla škoda tyto knihy vyhodit, když by se ještě mohly někomu hodit, přeřadili jsme je do archivu. To znamená, že v rámci knihovny jsou umístěné ve zvláštní polici a v elektronické databázi v Bakalářích je nenajdete. Aby se ale zájemci mohli podívat na to, jaké poklady knihovna ukrývá, připravili jsme pro Vás seznam těchto knížek, který najdete v příloze tohoto článku.

Ačkoliv archivní tituly nejsou součástí databáze v Bakalářích, může čtenář požádat o jejich zápůjčku. Většinu archivních knih si lze po domluvě zapůjčit domů, pouze několik vybraných titulů je k dispozici jen k prezenčnímu studiu přímo v knihovně. Vždy je však třeba mít na paměti, že se jedná o starší knihy, a podle toho k nim přistupovat, tj. být k nim opatrný, respektovat jejich stav a brát v potaz dobu, kdy byly vydány.

Autor: Tereza Zapotilová