Bubnovačka a 3. KiVa lekce
Tento třídní den byl vskutku nabitý. Rozdělili jsme si ho do dvou bloků: 1. Bubnovačka a 2. KiVa.
V rámci celorebulikové akce "Bubnovačka" jsme si povídali o násilí, které mohou některé děti v rodinách zažívat. Připomněli jsme si příběh Týnky, kterou jsme poznali v minulém školním roce. Právě Týnka v minulosti zažívala násilí a ubezpečila nás, že vždy se dá situace řešit. Připomněli jsme si kontakty, kde můžeme poprosit o pomoc. Dále jsme se věnovali aktivitě s názvem Tajemství, kdy každý měl napsat na lísteček nějaké tajemství, které mu svěří kamarád a nesmí se vyzradit. Následně jsme lístečky losovali a třídili podle toho, zda se jedná o kamarádské tajemství, které by se nemělo vyzradit nebo o věc, která by tajemstvím zůstat neměla a kamarád potřebuje pomoc od dospělé osoby. Pomocí teploměru jsme zjišťovali, co udělat se vztekem, aby neubližoval.
zelená barva - situace kdy jsme v pohodě (hraju si s kamarády)
oranžová barva - jsem rozrušený (čekám ve frontě a nudí mě to)
červená barva - mám doopravdický vztek (někdo mě schválně strčil)
U oranžové a červené barvy jsme vymýšleli, co nám pomáhá dostat vztek pod kontrolu. Takže třeba čekání ve frotně mě štve, ale při tom čekání si můžu popovídat s kamarádem a rychleji to uteče.
Akce vyvrcholila společným bubnováním ve sportovní hale a my jsme tak symbolicky dali hlas týraným dětem.
Následovala další část třídního dne a pro nás třetí KiVa lekce tentokrát na téma "Kolektiv". Zpočátku jsme si povídala o tom, co je to kolektiv, jak kolektiv funguje, co dělá kolektiv kamarádský. Co udělat pro to, abych se do kolektivu začlenil a jak naopak mohu pomoci novému členovi, který do kolektivu přichází. Zahráli jsme si tyto hry: Tyčka bez tíže, Uzel a Polož ruku na rameno. Vyslechli jsme příběhy Vojty, Emila, Lindy a Petra a pokusili se vymyslet rady, jak docílit toho, aby se v kolektivu cítili příjemně. Z této lekce vyplunulo 1. pravidlo naší KiVa úmluvy, které zní: Nikoho nevylučujeme z kolektivu!