Bez vody není život (2. B)
Objevujeme společně vodu jako místo pro život a i základ všeho živého. Máme povinnost ji chránit.
Zúčastnili jsme se výukového ekologického programu zaměřeného na význam vody v přírodě. Děti se dozvěděly od týmu odborníků ze společnosti Lesy hl.města Prahy, jak funguje
Sladkovodní ptactvo
Co jsou tažní ptáci?
Volavka bílá mají rybáři rádi? Ne, chytá ryby.
Kačer je barevný a kachna je šedá. Samice jsou většinou maskované. Proč?
Slípka zelenonohá. Ledňácek, čáp černý, korán velký.
Labuť a labuťátka. Když zahyne jeden z partnerů laubutě, druhý žije sám a není výjimkou, že za krátký čas uhyne žalem také. Výjimkou je labuť černá.
Ryby
Losos se rozmnožuje ve sladkých vodách. I když se jedná o rybu, které většinu svého života tráví ve slané vodě, je losos schopný dlouhodobě či celoživotně žít ve sladké vodě, aniž by došlo k výraznému poškození či strádání jedince.
Sumec největší 280 cm 140 kg, v Itálie. Největší predátor v Evropě.
Štika žije sladkovodních vodách. Pstruh obecný - muskařeni - hmyz (mušky..).
V akváriích plavaly tyto ryby: kapr - lisec a šupináč. Lín obecný. Amur bílý.
Koloběh vody a lesy
Moře, řeky, potoky, aj. Pro stromy je lepší klikata nebo rovná řeka?
Vodní savci
U vody, býložravec je živočich, který pojídá pouze či téměř výhradně rostliny nebo části rostlin.
Bobr evropský - broušení zubů, postaví si hráz, vchod a východ pod vodou. Predátor. Bobr miluje větvičky stromů, proto musí pokácet strom. Nutrie říční (z Ameriky) - kůže a maso. Lidé je vypustili do volné přírody, ale přemnožili se. Narušují stabilitu hrází.
Podkan. Ondatra pyžmová
Vodní šelma je vydra. Vydra říční má tělo dlouhé přibližně 90 až 135 cm a dosahuje hmotnosti 3 až 15 kg. Dlouhé a štíhlé tělo je vybaveno krátkými končetinami a zploštělým ocasem, pomocí kterého může kormidlovat při plavání. Má krátkou, lesklou, na hřbetní straně kávově hnědou srst, na spodku světlejší. Druh může žít samotářsky nebo v rodinných skupinách. Živí se hlavně rybami, které loví i pro zábavu. Pokud však nejsou k dispozici, nepohrdne ani jinou potravou.
Norek evropský. Jde o samotářského a teritoriálního živočicha, páry se sdružují jen v době rozmnožování, což bývá obvykle na jaře. Žije v norách budovaných v blízkosti vody. Vyznačuje se většinou noční a soumračnou aktivitou, avšak dokáže být činný i během dne. Loví různé menší živočichy, kteří žijí ve vodě či v její blízkosti, především vodní hlodavce, ryby, korýe, hmyz, měkkýše a v menší míře plazy a ptáky.
Býložravci: nutrie, bobr, ondatra
Více o programu zde.
To bylo náročné vše, co nám říkali zaznamenat. Teď si vyzkoušíme, co si kdo zapamatoval? Za domácí úkol poprosím napsat 4 věty, které jsme si již cvičně řekli :))