Do lesa s lesníkem
To byl den, který neměl chybu. Seznámili jsme se s každodenní prací lesníka a s jeho péčí o přírodu. Co ke své práci potřebuje a mnohem víc. Čtěte dál!
Program organizovaný Lesy hl. m. Prahy byl skvělý! Dozvěděli jsme se, že se lesník stará o les, zdraví stromů a lesních cest. Děti prošly čtyřmi stanovišti.
Stanoviště seznámení se s vývojem lesa od semínka až po dospělý strom.
Děti zjistili, že lýkožrout není velký jako slon, ale přesto může způsobit obrovské škody. Povídaly si také o lesních škůdcích nebo o plodech a semínkách. Seznámili se s dřevem jako výborným obnovitelným materiálem.
Stanoviště dřevorubecké činnosti. Co dělá a co potřebuje ke své práci lesník?
Nářadí: raznice, klínek, sekyra, sprej, průměrka, pásmo metr lesnický, pilník, kombinační klíč a pila. Oblečení: boty špička s kovovou špičkou, helma, vesta, lopatka lesnická, lesnická štětka. lesnické kleště, kalhoty neprůřezky a hlavně lékarníčka!
Stanoviště měření stromů a lesa lesnickými přístroji.
Jak se pozná a dá zjistit stáří stromů. Měříme výšku, průměr a věk stromů. Lesníci používají vrták (dril), aby zjistili, kolik přirostl za rok (průměrně 8 mm ročně – v zimě neroste).
Stanoviště myslivost.
Děti se seznámily s lesní zvěří a co se skrývá pod pojmem myslivost. Rozdíl mezi parohy a rohy. Parohy jsou silné jako kost. Rohy jako nehty. Samec má parohy nebo rohy, samice ne výjimka kamzice. Pozvávaly lebku kamzíka, srny nebo losa.
Muflona – bran-roh. Samice od muflona je muflona. Mládě je muflonče.
Jelena - (jelen evropský), samice laň – kolouch je mladě.
Daňka – samice – daněla, mladé danče.
Nechybělo prase divoké nebo-li ČERNÝ RYTÍŘ, který má zuby jako zbraně – kňour, samice je bachyně a mladě selátko (2x ročně /max. 12 selátek/1 vrh)