1918-1938: PRVNÍ REPUBLIKA   -  výstava Národní galerie v Praze
2.12.2022

1918-1938: PRVNÍ REPUBLIKA - výstava Národní galerie v Praze

9.C ve Veletržním paláci - 1.12. 2022

První prosincový den 9.C vyrazila do Prahy do Veletržního paláce. Žáci absolvovali vzdělávací program Se skicákem do galerie, jehož součástí byla i komentovaná prohlídka expozice 1918-1938: První republika. Téma výstavy se nám skvěle časově shodlo s prezentacemi žáků zaměřených na  jednotlivé umělecké směry a styly tohoto období, na kterých pracovali v hodinách dějepisu. Žáci si tak mohli ověřit a doplnit své znalosti, na místě si prohlédnout významná díla (nejen) abstraktního umění, dozvědět se spoustu zajímavostí o jejich autorech a seznámit se i s dalšími uměleckými  směry první poloviny 20. století.

Na začátku workshopu si žáci povídali s paní lektorkou o různých způsobech skicování a o významu zachycování myšlenek, třeba podobou skic, v jakékoliv tvůrčí činnosti člověka. Sami pak měli možnost si to vyzkoušet, když si vytvářeli své vlastní skicy,  na základě inspirace obrazů, které si v expozici sami vybrali. Také si prohlédli Cestovní deníky Františka Skály, dozvěděli se víc o jeho cestě pěšky na benátské bienále v roce 1993 a o významu schopnosti být někdy jen sám se sebou. Prostřednictvním  velké knihy skic se žáci seznámili i s architektkou Evou Jiřičnou a její prací.

Celou návštěvou galerie nás provázela příjemná paní lektorka, která zodpověděla dětem všechny jejich dotazy. Dozvěděli jsme se tak i řadu praktických informací - jak se dostanou do galerie významná díla zahraničních autorů, komu patří, jak se tvoří cena uměleckého díla nebo třeba  za kolik se vydražil zatím nejdražší obraz Františka Kupky.

Galerie ve Veletržním paláci je otevřená denně mimo pondělí, a to pro děti  a mladé lidi do 26 let zdarma. Naší včerejší akcí tak děti získaly i další inspiraci, jak příjemně lze trávit volný čas v krásném prostředí, třeba příští rok při jejich studiích v Praze, kam většina z nich míří.

Autor: Alena Vyšínová