Báječný svět reklamy (5. C)
28.3.2023

Báječný svět reklamy (5. C)

Na první pohled se svět reklamy jeví jako kouzelné místo plné dokonalých lidí. Úžasné hospodyňky, pracovití muži a rozkošné dětičky – vše je tak, jak by mělo být. A když ne, je tu vždy nějaký zázračný výrobek, který jako mávnutím kouzelného proutku veškeré problémy vyřeší. Co se ale skrývá za touto lákavou nablýskanou fasádou? Na to jsme se v 5.C zaměřili během několika hodin českého jazyka.

Reklama je všude kolem nás, proto je třeba se jí zabývat a ukázat dětem, co je skutečným cílem většiny reklam – prodat svůj produkt, získat peníze a zapsat se do povědomí co největšího množství lidí. To vše je navíc spojeno se značnou dávkou manipulace. Aby se z dětí nestaly loutky a dokázaly rozpoznat nástrahy reklam a manipulaci, věnovali jsme se těmto důležitým tématům hned z několika úhlů pohledu. Společně jsme zkoumali reklamní texty a videa, diskutovali jsme o rozdílech mezi světem reálným a tím, který nám vykreslují reklamy, či hledali manipulativní výroky a odlišovali je od těch běžných.

Pomyslnou tečkou za tímto naším putováním světem reklamy se stala tvorba vlastních reklamních textů a plakátů na výrobky, které si žáci samostatně, ve dvojicích či skupinkách sami vymysleli. Protože jak lépe pochopit úspěšnou reklamu než tím, že si ji zkusíme sami vytvořit a následně na ni „nalákat“ ostatní? Jak se dětem toto snažení povedlo, můžete posoudit v galerii.

Autor: Jana Zapotilová