Bubnovačka aneb Když rámusení pomáhá
1.12.2023

Bubnovačka aneb Když rámusení pomáhá

Víte, že domácí násilí trápí nebo ohrožuje 14 % dětí v naší republice? To je zhruba 250 tisíc mladých lidí ve věku do osmnácti let, kteří mezi námi žijí. Pro lepší představu, z každé třicetičlenné školní třídy se s těmito problémy potýkají 2-4 děti! A nejhorší na tom je, že většina z nich se bojí říct si o pomoc. A proto je tu „bubnovačka“, která i letos proběhla v naší škole. Nejde při ní jen o to, udělat co největší hluk, ale společným bubnováním dát odvahu všem týraným dětem, aby věděly, že všichni kolem jsou jim ochotní pomoci a že se není čeho bát, když se se svými problémy svěří někomu, komu důvěřují.

Akci ve Škole Břežany odstartovala krátkým proslovem paní ředitelka Iva Fischerová, následovala „bubnovací rozcvička“ pod vedením dvou „šamanů“, a to pánů učitelů Petra Honzy a Martina Koňaříka. Poté improvizovaný sbor složený ze žáků 7.C a 8.A zazpíval známou písničku od Spirituál kvintetu „Až se k nám právo vrátí“. A pak už přišel čas na tu hlavní „bubnovačku“. Necelých 5 minut se naší sportovní halou neslo hlasité bubnování.

Doufáme, že všem, které ohrožuje nebo kteří dokonce prožívají domácí násilí, jsme dodali odvahu ozvat se! Využít k tomu mohou třeba školní program NNTB nebo se svěřit komukoliv z dospělých ve škole!

Jan František Kovařík

Autor: RedAkce školy