Den s Emilem Zátopkem

Den s Emilem Zátopkem

Na pondělí 7. 11. a úterý 8. 11. jsme pro 8. a 9. ročníky  zajistili projekci filmu Zátopek (rok výroby 2021), na kterou pak navázaly další aktivity.

Ve filmu se žáci seznámili s klíčovými životními a sportovními milníky tohoto československého atleta mezi lety 1941 (první nedobrovolný Zátopkův běh) a 1968.

Na projekci navazovaly dvě doprovodné části, které s informacemi z filmu pracovaly a dále je rozváděly. Každý z žáků si předem vybral, které z doprovodných aktivit se chce účastnit.

V první, sportovní části byly děti více seznámeny s tréninkovými metodami Emila Zátopka, které si mohly vzápětí vyzkoušet (např. intervalový trénink, běh se zátěží). Nechyběl ani závod na 1 500 m.

V druhé, dějepisné části žáci pracovali s dobovými fotografiemi, dokumenty, rozšiřujícími texty, komiksem a také internetem. Došlo také k seznámení s méně známými skutečnostmi Zátopkova života (např. tajná spolupráce s Vojenskou kontrarozvědkou v 50. letech; článek z Rudého práva, v němž se vyjadřoval k rozsudku nad Miladou Horákovou a dalšími „zrádci“). Za pomocí všech těchto zdrojů vytvářely děti časové osy života Emila Zátopka, kam zanášely jak události, které se jej bezprostředně týkaly, tak i zásadní československé a světové události, které se v průběhu jeho života odehrály (začátek a konec světové války, vítězný únor, proces s Miladou Horákovou, Charta 77 apod.).