Finanční gramotnost (2. C)
19.4.2024

Finanční gramotnost (2. C)

Příjem, výdaj, spoření a vše o tom, jak se vyznat ve světě financí.

V tomto týdnu jsme ve třídě přivítali lektora Chrise z České spořitelny, který si s námi přišel popovídat o všem důležitém, s čím se my, děti, můžeme setkat v oblasti peněz. Jeho návštěvě předcházel 30ti otázkový dotazník, který s námi vyplnila paní učitelka. Celkem se zasmála, když někteří z nás odpověděli NE na otázku, zda si učitel může za svůj měsíční plat zajít do restaurace na dobrou večeři nebo ke kadeřníkovi. To, že si paní učitelka nemůže za jednu svou výplatu koupit nové auto, jsme ale věděli všichni!! Chris nám vysvětlil pojmy výdaj, příjem, platební karta, PIN a mnoho dalších. Povídal si s námi o výhodách spoření a "ukládání" peněz do kasičky. Vysvětlil nám, že dospělí za svou práci dostanou výplatu a zajímal se, zda i děti mohou získat nějaké peníze do své kasičky. Všichni jsme se shodli, že ano, a že nejštědřejší bývají babičky a dědečkové! Dostali jsme pracovní listy,plakát se samolepkami, prasátko na spoření a dětské peníze. To kdybychom si třeba s mincemi či bankovkami chtěli "zahrát" i během vyučování. Například do matematiky či prvouky by se nám toto téma hodilo. Chris nás pochválil za naše znalosti, popřál hodně uspořených peněz a paní učitelce nabídl výukové programy, ze kterých bychom se o finanční gramotnosti mohli dozvědět další zajímavosti, které se do dnešní půlhodinky nevešly.

Autor: Kateřina Landová