Jeden den učitelem - projekt žáků 8. a 9. ročníku
1.6.2022

Jeden den učitelem - projekt žáků 8. a 9. ročníku

Nejstarší žáci naší školy měli možnost zažít náročné učitelské povolání na vlastní kůži. V rámci projektu, který pro ně připravili jejich učitelé, si odučili zvolenou hodinu ve třídách 1. stupně.

Mnozí žáci druhého stupně si jistě ani neuvědomují, jak náročné povolání vykonávají jejich učitelé, kteří se každý den svědomitě a důsledně snaží přiblížit svým žákům různorodé učivo všemi možnými způsoby, zaujmout je a usnadnit jim tak cestu za poznáním. Někteří se snad i domnívají, že stát před tabulí a vymýšlet si stále nějaké úkoly a „nepříjemnosti“, je činností snadnou a pohodlnou. Snad i to byl důvod přihlásit se do projektu „Jeden den učitelem“ a vyzkoušet si pohled do třídy z druhé strany. Alespoň na jednu vyučovací hodinu. Tuto možnost dostali i tentokrát žáci osmých a devátých tříd. Bylo velmi milé zjistit, že žáci deváté třídy se o projekt zajímali ještě dříve, než byly vypsány termíny s nabídkou. Někteří si dokonce zapsali i více hodin. Covidové období nám neumožnilo v předchozích letech projekt realizovat, což bylo pravděpodobně důvodem rekordní účasti. V letošním roce přišlo za spolužáky z nižšího stupně 28 dvojic z osmých a devátých tříd!

V prvním týdnu se po zralé úvaze přihlásili do projektu výběrem možností vyučovaných hodin z nabídky, kterou jim připravily paní učitelky z prvního stupně. Přehled nabízených možností mohli prostudovat a zvážit podle svých zájmů a představ.

Následujícím krokem bylo představit se prvostupňovým učitelům a domluvit se na  náslechu. Během sledované hodiny i v průběhu samotné přípravy přispěly paní učitelky radou či doporučením, jak hodinu přizpůsobit dané třídě co nejlépe. Nutno zmínit, že se všichni zúčastnění připravili na svůj výstup skutečně svědomitě. V hodinách českého jazyka, matematiky, prvouky, vlastivědy, tělesné a výtvarné výchovy nechyběly prezentace na interaktivní tabuli, soutěže, hry, příprava stanovit, předloh a šablon, výklad i četba. Například v prvouce se moc povedla „poznávačka“ rostlin v okolí školy a v tělocviku zase opičí dráha.

Malí žáčci v lavicích byli novou situací zaujati, pracovali s chutí a hodinu vyučovanou svými staršími spolužáky si užili, a dokonce nejednou ocenili poděkováním i potleskem!

Poslední fází projektu byl rozbor a shrnutí celé aktivity paní zástupkyní Nádvorníkovou a za pedagogy 1. stupně pak pí učitelkou Kateřinou Landovou. Slovo dostali samozřejmě i nejdůležitější aktéři celé akce – naši odvážní žáci/učitelé z vyšších ročníků.

V příjemné a přátelské atmosféře si všichni popovídali o učitelském povolání, pocitech z odučené hodiny, atmosféře ve třídě a věnovali se i mnoha dalším postřehům. I tentokrát byli všichni odměněni zaslouženým certifikátem za odučenou hodinu v prvních, druhých, třetích a ve čtvrtých třídách.

Letošní projekt Jeden den učitelem skončil, těšme se na ten následující. Uvidíme, kdo se příští rok stane novou tváří za „katedrou“. A možná, že se i v dalším ročníku přihlásí někdo z těch ostřílených, aby si celou akci prožil ještě jednou a vypiloval maličkosti, které ho snad letos zaskočily.

Autor: Kateřina Landová