Návštěva německé ambasády (8. C)

Návštěva německé ambasády (8. C)

„Nikdy jsem si nemyslela, že mě tento okamžik tak zasáhne, ale teď mám opravdu slzy v očích,“ řekla Katharina Dötterl na velvyslanectví SRN v Praze, když nám vyprávěla o svém útěku z tehdejší NDR do západního Německa.

Katharina Dötterl, Lothar Kosz a Markus Rindt jsou tři bývalí východoněmečtí uprchlíci, kteří přijali pozvání a přijeli na Německé velvyslanectví v Praze, přes nějž v roce 1989 utíkali na svobodný západ. Nyní se vrátili, aby o svém útěku vyprávěli více než stovce českých žáků a žákyň.

Proč NDR opouštěli? Jak to udělali a jaký mělo tohle rozhodnutí dopad na jejich dnešní život?

„Bylo to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem kdy udělal," pochvaloval si Lothar Kosz. Jemu, Katharině i Markusovi při prohlídce Lobkovického paláce vytanuly mnohé emocionální vzpomínky. Nakonec všichni tři vstoupili na tzv. Genscherův balkón, ze kterého jim a tisícům dalších uprchlíků tehdejší západoněmecký ministr zahraničí oznámil, že mohou svobodně vycestovat do SRN.

Zdroj: Goethe Institut Praha

A co si z návštěvy odnášíme my? Že demokracie není nic samozřejmého, je to něco, o co musíme každý den pečovat, pracovat na vzájemné spolupráci, porozumění a respektu.

Autor: Veronika Křístková