Pražským divadlům přibyli diváci!
7.1.2024

Pražským divadlům přibyli diváci!

Informace ke Klubu mladých diváků a žákovské recenze k prvním zhlédnutým hrám

Pražským divadlům přibyli diváci

Klub mladých diváků je projekt, do kterého jsme se letos poprvé zapojili. Účastní se ho žáci 7. – 9. ročníků. Spolu s vedoucí klubu paní učitelkou Urbanovou a ostatními učiteli jezdí na různá divadelní představení za velmi výhodnou cenu. Děti jsou rozděleny do dvou skupin, se dvěma učiteli mají možnost shlédnout divadelní představení odpovídající jejich věkové kategorii.

První dva výjezdy se konaly 4. 12. pro 9. ročník a 6. prosince pro mladé diváky ze 7. a 8. tříd. První skupina se jela podívat na taneční představení Panoptikum do Divadla Komedie, druhá na Lucernu do Divadla v Dlouhé. Naši reportéři se účastnili obou akcí a připravili si pro vás recenze.

Dominika Macáková

Dechberoucí představení

Bez rozumu, který zůstal stát za dveřmi sálu, jsme vám napsaly recenzi na podivuhodné představení Panoptikum, kterého jsme se s Klubem mladých diváků zúčastnily dne 4. 12.

Panoptikum je o strachu z cizího a neznámého, o tom, co vše jsme schopni prodat a za jakou cenu, o hranicích a morálních hodnotách stojících na zisku, o zábavě bez zábavy, o osamělosti, ale i o smíchu, odvaze, snech, lidské důstojnosti, kouzelníkovi a reflektorech.

Text k představení Divadla Komedie

Z toho, co jsme pochopily, byl děj o principálovi, který vlastnil podivná stvoření, například siamská dvojčata, trojnohého muže nebo třeba hadí ženu. Celému jeho cirkusu se ale postupně přestávalo dařit. Lidi už tolik nezajímal a postupně celý upadal. Nakonec se stvoření jím ovládaná spikla a vrátila mu všechna muka, která jim způsobil.

Ze začátku jsme představení vůbec nechápaly. Nedávalo nám to žádný smysl. Rozum nám zůstal stát před sálem a během představení se nevrátil. Hra bylo dost znepokojivá a místy až děsivá. Nebyl to horor, kde se objevuje krev nebo zbraně. Toto člověka vyděsilo jiným, a myslíme, i horším způsobem. Ačkoliv jsme často přesně nechápaly, o co šlo, výkon herců byl přesto skvostný. Viděly jsme fantastické taneční a pohybové výkony. Neuvěřitelná byla hlavně práce s hudbou, která vždy korespondovala s tancem herců. Úžasnosti napomáhalo i světlo. Nacvičit to muselo dát hroznou práci. Musíme vyzdvihnout i úchvatné kostýmy. Celé představení bylo mystické.

Ve finále se nám to moc líbilo, ale znovu bychom na to už nešly. Takové představení stačí vidět jen jednou. Hře dáváme 75 %.

Pokud byste měli zájem představení zhlédnout, tak se koná v Divadle Komedie 15. 1. a 24. 1. 2024.

Adéla Kroupová a Karolína E. Smetanová

Jiráskova Lucerna v Divadle v Dlouhé

Šestého prosince vyrazila skupina dětí z naší školy ve večerních hodinách do Divadla v Dlouhé. Zhlédli jsme přes 100 let starou hru Aloise Jiráska, kterou režírovala Hana Burešová. Hra, která není tak složitá na příběh, byla zrežírována celkem opatrně, ne moc moderně. Avšak herecké výkony některých aktérů byly vynikající. Mně osobně se nejvíc líbil výkon Jaroslavy Pokorné, která hrála starou babičku, která je zároveň i věštkyní. Dle mého názoru se inscenace povedla, akorát práce s rekvizitami a kulisami mi přišla až moc minimalistická.

Hru bych doporučil všem, kteří mají rádi klasicky zpracované hry.

Bodové ohodnocení: 80 %

Jan F. Kovařík