Programování mikropočítačů na Mezinárodní vesmírné stanici - workshop pro učitele
30.1.2024

V úterý 29.ledna se ve Škole Břežany uskutečnil workshop pro učitele s tématem programování mikropočítačů na Mezinárodní vesmírné stanici. Pozvali jsme nejen členy našeho pedagogického týmu, ale také kolegy z okolních škol. Téma zaujatému publiku představil Jan Spratek, odborný pracovník pražského planetária, odborník na kosmonautiku ze vzdělávací kanceláře Evropské kosmické agentury (ESA) a držitel ceny ESA Champion.

Jan Spratek téma představil pro něj typickou energickou a velmi poutavou formou a mimo jiné odpověděl na níže uvedené otázky a úvahy nejednoho z pedagogů.

Nejlepší pomůcky pro start vesmírné kariéry

V dnešní době mohou děti začít vesmírnou kariéru doslova už teď. Jak se asi v životopise a přihlášce na střední nebo vysokou školu bude vyjímat fakt, že jeho nebo její kód běžel na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS)? Na ISS se totiž nachází mikropočítače, které mají žáci do 19 let možnost programovat, a tak se mimo jiné mohou nesmírně atraktivní formou naučit základům textového programování v programovacím jazyce Python. Ukázali jsme si jak na to, krok za krokem.

A už jste se dětem pokoušeli vysvětlit, jak se chová a funguje gravitace? A už vás nebaví dokola pouštět jablko na zem? Ukázali jsme si gravitační simulátor. Pomůcku, která je nesmírně jednoduchá, ale obrovsky efektivní.

Autor: Iva Fischerová