Projekt - VĚCI KOLEM NÁS (1.B)
27.1.2024

Projekt - VĚCI KOLEM NÁS (1.B)

Budujeme laboratoř ve třídě.

Ve třídě jsme si s pomocí paní učitelky Jany Hubové vytvořili laboratoř. Nejprve jsme si povídali, kdo je to vědec, jaký je jeho cíl, kde může pracovat, jak taková laboratoř vypadá a také jsme se seznámili s pravidly bezpečné práce a s ochrannými pomůckami.  Po společné přípravě děti mohly začít na jednotlivých stanovištích s vlastním pozorováním a zkoumáním. Každý měl připravený badatelský protokol, kam si mohl zaznamenávat podle stanoveného postupu své výsledky. Na jednotlivých stanovištích se děti mohly seznámit, jaké předměty jsou magnetické, a naopak jaké magnet nepřitahuje, co plave nebo se potopí, jak funguje lávová lampa, zkoušely vážit různé předměty a porovnávat je mezi sebou. Pod mikroskopem pozorovaly blechu a motýlí křídlo, pod lupou zjistily, že má pavouk 4 páry končetin. Dozvěděly se rozdíl mezi materiálem průhledným a průsvitným a vyzkoušely si, které materiály propouští vodu.  Tato série pokusů děti moc bavila a některé z nich už plánují své budoucí kariéry v oblasti vědy. :)

Autor: Dagmar Tejklová Kunhartová