Škola Dolní Břežany v Londýně
9.5.2024

Škola Dolní Břežany v Londýně

52 žáků z osmých a devátých ročníků vyjelo od 1. - 6. května na výlet do Londýna a jižní Anglie. Poznávací zájezd vedený profesionální průvodkyní poskytl pestrou nabídku výletů a návštěv kulturně, historicky i přírodně zajímavých míst. Přeprava byla zajištěna zájezdním autobusem. Ubytování a strava byly poskytnuty v hostitelských rodinách. Nejen to, ale spoustu dalších zážitků dokreslovalo autentickou atmosféru Anglie. Bylo to zajímavé a moc jsme si to užili!

Program zájezdu byl opravdu nabitý a dětem umožnil nejen navštívit a poznat nejznámější památky Londýna, některá zajímavá a významná místa v jižní Anglii, ale také chvíli zažít život přímo v anglických rodinách. Denně jsme nachodili tisíce kroků, v Londýně jsme si vyzkoušeli dopravu londýnským metrem, přívozy po Temži a také se prošli tunelem pro pěší pod řekou Temží.

Cestování vlastním autobusem nám umožnilo vnímat okolní krajinu s povídáním průvodkyně o místních zvyklostech a životním stylu. Viděli jsme tak například děti, které šly do školy ve školních uniformách a dozvěděli se výhody a nevýhody tohoto zvyku, či rozsáhlé pastviny s ovcemi a koňmi, typické právě pro jižní Anglii.

Po první návštěvě Londýna jsme si v autobuse poslechli úryvek z Čapkova cestopisu a jeho dojmů z londýnských ulic, kterými jsme také procházeli.

Na cestě k moři jsme se zastavili ve vesničce Wilmington se starobylým malebným kostelíkem u záhadného vyobrazení 70 m vysoké postavy nazvané Long Man. V přímořském letovisku Brighton jsme navštívili jedno z nejstarších akvárií světa (Sea Life Centre). Pro některé děti to tak bylo první setkání s exotickými mořskými živočichy v životě. V Rochesteru na řece Medway jsme mimo jiné viděli ponorku z druhé světové války. Také jsme se dozvěděli něco o životě Charlese Dickense, který je s Rochesterem spojován a mohli jsme navštívit nádhernou katedrálu v Rochesteru. Kromě prohlídky hradu Hever, kam jezdíval slavný král Jindřich VIII. za Annou Boleynovou, jsme měli možnost procházet bludišti a překrásnými pravými anglickými zahradami. Poslední den strávený opět v Londýně jsme si po ránu prošli poloprázdnými ulicemi a také přes slavný Tower Bridge. V pevnosti Tower jsme si prohlédli např. korunovační klenoty (Crown Jewels) a místo, kde docházelo k popravám nejen Jindřichových žen (Anne Boleyn). U nultého poledníku v Greenwich jsme se mmj. dozvěděli také díky vystavené námořní lodi Cutty Sark o těžkém životě námořníků v 18. a 19. století, kteří do Anglie dováželi čaj z Číny. Každý den měly děti při rozchodu možnost na vlastní pěst objevovat život v anglických ulicích, ochutnat třeba tradiční Fish and Chips, či si nakoupit něco na památku.

Na cestování je krásné, že se vždy odehraje něco neplánovaného. Například při páteční návštěvě Rochesteru jsme se ocitli uprostřed lidových slavností na počest kominíků a v ulicích se tak s námi procházely skupiny hudebníků a tanečníků. Poslední den, při návštěvě londýnské katedrály svatého Pavla (St. Paul's Cathedral) jsme si mohli výjimečně poslechnout varhany, protože probíhala příprava na bohoslužbu.

Věříme, že zájezd byl pro děti v mnoha ohledech přínosný a v životě se k cestování budou rády vracet.

Podrobné reportáže z každého dne a něco navíc můžete zhlédnout na školním YouTube kanále díky Dominice Macákové, naší reportérce ze školní RedAkce.

Zájezd do Anglie 1.část

Zájezd do Anglie první pobyty a pocity

Zájezd do Anglie 2.část

Zájezd do Anglie 3.část