Upgradované zlaté pravidlo mechaniky zní? ... (7. A)
28.3.2023

Upgradované zlaté pravidlo mechaniky zní? ... (7. A)

...Čím víc energie a nápadů v hodině vynaložíš, tím víc práce si doma při učení ušetříš.

A tak třída 7.A přiběhla v pátek v poledne na hodinu fyziky hned na začátku přestávky a odcházela až po přestávce další.

Na programu byla hodina jednoduchých strojů - konkrékrétně s paní učitelkou Nejdlovou probraná páka. Společně jsme si to tedy vložili do programu a zkusili využít rameno páky ve hře "Minigolf".

Jakmile žáci spatřili naše nové programovací Lego boxy, byla teorie o zlatém pravidlu mechaniky, principu jednoduchých strojů, využití páky, rychlosti, energii a reálných příkladech probraná za 5 minut :D Všichni se s nadšením pustili do zadané stavby ramene a jednoduché dráhy. Ten, kdo zvládl postavit, naprogramovat a rozhýbat hru, musel upravit parametry rychlosti a otáček tak, aby dostal kuličku přesně do cíle. Hru šlo vyladit o světelné a zvukové efekty. Kdo zvládl, mohl se pustit do náročnější výzvy: vymyslet svou vlastní a obtížnější dráhu a následně vše naprogramovat se stejnou přesností. Jak dostat míček po zakřivené dráze do jamky? Jakou zvolit rychlost? Jak zvýšit jeho energii? Kde bude místo odrazu/dopadu? .......ale to už jsme ve fyzice o kus dál:)

Autor: Jana Hubová