Zážitková vlastivěda aneb hrajeme divadlo
25.6.2026

Zážitková vlastivěda aneb hrajeme divadlo

Představení čtených Starých pověstí českých jsme si připravili na závěr školního roku.

Téměř dva měsíce nám trvala příprava divadelního představení pro naše maminky a taťky. Vše začalo přípravou scénáře, který jsme dostali od paní učitelky. Nejprve jsme celkem užasli nad množstvím replik, které bylo nutné se naučit zpaměti. Trochu úlevy přinesl fakt, že i na našem představení bude k ruce nápověda. Tu měl na starosti "vypravěč". Role, která měla za úkol seznámit publikum s dějem každé pověsti a pro zajímavost uvést i data a fakta. Kromě známých pověstí jako je např. Dívčí válka, O Libuši a Přemyslovi či pověst O Krokovi a jeho dcerách, jsme také nacvičili méně známé - O Královce, O založení Nového Města pražského, O Univerzitě Karlově a další. Poznali jsme, jak bohatá a krásná byla naše historie a že můžeme být právem pyšní na naše předky - statečnou královnu Elišku, moudrého a vzdělaného českého a římského krále Karla IV. nebo měšťana Rottleva, jehož dům s nádherným gotickým arkýřem Damiána a Kosmy známe nyní jako budovu Karolina.

Na představení jsme vytvořili také pozvánky, s rodiči jsme si doma připravili kostýmy, v hodinách výtvarné výchovy namalovali kulisy a výzdobu a moc se těšili, až budeme mít možnost výsledky naší snahy ukázat také rodičům. Čas představení se blížil a my jsme zkoušeli o sto šest!! Kostýmní a pódiové zkoušky, hlasové, artikulační, pohybové a spoustu dalších a dalších ;).

A pak to přišlo - úterní podvečer, plné hlediště, divadelní představení připraveno a ...... tréma, obavy a spoustu motýlků kolem bříška! Ani nevíme, kdy se to stalo a jak, ale s prvním cinknutím trianglu, s prvním potleskem na uvítanou a s úvodními slovy, která patřila Kristýnce a Emičce, z nás všechny pochyby spadly a my jsme své pojetí Starých pověstí předvedli divákům v celé kráse a bez jediného zádrhele! Však jsme také v závěru sklidili obrovský potlesk! A pokud snad v průběhu více než hodinového představení nějaké zaškobrtnutí bylo, nikdo si ničeho nevšiml! Naučili jsme se totiž také bravurně zaimprovizovat!!

Po závěrečné děkovačce jsme ještě odběhli na školní dvůr, kde jsme si spolu s rodiči a paní učitelkou o představení ještě dlouho povídali. Maminky a tatínkové nám k tomu povídání připravili spoustu dobrot a dobrůtek. Společně jsme se rozloučili se školním rokem, náležitě oslavili naši snahu a popřáli si krásné léto!

 

Autor: Kateřina Landová
Sdílet  

Fotogalerie

Naše škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze taková cookies, která jsou nezbytně nutná pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, a u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies). Pravidla cookies