Tajemství přírody aneb jak fungují zákony, které řídí náš svět? (3. A)
V přírodě je spousta záhad, které nám fyzika pomáhá pochopit. Jednou z těchto záhad je, jak souvisí zemský magnetismus a kompas.
Země totiž funguje jako obrovský magnet, který má svůj severní a jižní pól. Kompas nám pomáhá orientovat se podle tohoto magnetického pole, protože je v něm malý magnet, který se vždy otočí tak, aby ukazoval na sever. To znamená, že kompas využívá síly, kterou má magnetismus na Zemi, a díky tomu můžeme snadno najít směr, kam se máme vydat. Fyzika nám pomáhá pochopit, proč tomu tak je, a jak se síly magnetismu projevují v našem každodenním životě.
Dnes jsme se naučili, že fyzikální a přírodní zákonitosti jsou podobné, ale mají určité rozdíly. Na stanovištích jsme zkoumali pokusy s kompasem, šiškami a dalšími materiály. Každý z nás si mohl zkusit, jak fungují síly, které nás drží na Zemi, nebo jak se chová magnet. Pokus s šiškou už by si každý dokázal vysvětlit. Závěr, který jsme vyvodili, nám ukázal, jak fungují přírodní zákony, které platí všude kolem nás.
I když byly fyzikální veličiny náročnější, díky zápisům si je budeme pamatovat a příští týden je využijeme během vaření (jednotku objemu - litr a hmotnosti - kilo). Pečení chleba trvalo celou vyučovací dobu.
Dnešní zkoumání nám zabralo 1:15 hodin. Jednotku času jsme si zapsali.
Většina z nás už ví, co je to 1 metr. Díky krejčovskému metru, se kterým jsme začali pracovat už v září, jsme si postupně přidávali nové vědomosti po centimetrech. Tento týden pár z nás překročilo hranici 1 metru a jeho vědomosti už měří 107 centimetrů!
Uvědomil jsem si, že je důležité umět převádět jednotky, aby se nám v matematice lépe orientovalo.